Hogyan segíthet az AI a fiatal szakemberek fejlődésében?

2025.07.11

3 terület, ahol ha nem használod, lemaradsz!

Hétköznapjainkat egyértelműen megváltoztatta az utóbbi években az AI, azaz a mesterséges intelligencia elterjedése. 

Ami korábban csupán science fiction volt, mára már minden internettel rendelkező háztartás, munkahely és egyén számára könnyen elérhető. 

A cégek egyre nagyobb fókuszt helyeznek az AI-ra, nehogy lemaradjanak, és a fiatal munkavállalók nagy része előszeretettel is használja - például ötletelésre, szövegírásra vagy -csinosításra.

Vannak azonban további területek, ahol a digitális társ segíthet, talán olyanok, amikre nem is gondoltál eddig.

Nézzük őket!


1. Önismeret

Nem is hinnénk, hogy milyen sok fiatal használja már az AI-t arra, hogy meséljen neki a napjáról, megnyíljon a mentális egészségéről vagy hogy nem szakmai jellegű tanácsot kérjen

Egy tavalyi kutatás szerint 18-29 éves amerikaiak 55 százaléka, azaz több, mint fele szívesen beszél AI chatbottal ilyen témákban. 

Lehet mondani, hogy nem egy ember fülei hallják a gondolatokat, de akkor is megvannak az előnyei: a virtuális terapeutánk, például a ChatGPT meghallgat, nem ítélkezik, nem kotyogja ki a barátainak a titkokat, továbbá még kényelmes is olcsó is.

Óriási a potenciál az AI-ban a személyes fejlődést illetően - munka és magánélet terén is - hiszen segít minket látni kívülről

Ha naplóként használjuk, és minden este megosztjuk vele a napunkat, idővel mintákat tud képezni, hiszen feltérképezi a cselekedeteinket és gondolatainkat, ebből pedig kiszűri a félelmeinket, gyengeségeinket. 

Ezek után visszajelzéseket tud adni, hogy jó úton haladunk-e, ha pedig nem, akkor min és hogyan tudnánk változtatni. 

2. Jegyzetelés

Egy konkrét funkció, ami egyre több vállalat teljesítményét növeli, az a meetingeken résztvevő AI bot, egy amolyan digitális jegyzőkönyvíró

Ez már egy sokadik olyan terület, ahol a különböző rutinfeladatok automatizálásával sokkal hatékonyabbá tud válni egy cég.

A Fireflies.ai, egy népszerű szoftver nem csak jegyzetet tud készíteni, aminek hála mindenki maximálisan a meetingre tud figyelni, de még le is tudja utána bontani az elhangzott utasításokat személyes taskokra.

Ez egy olyan segítség, aminek hála rengeteg idő spórolható meg, úgyhogy ez olyan értelemben segíti elő valakinek a fejlődését, hogy tud mással, valami hasznosabbal foglalkozni a felszabadult időben - például tanulással.

3. Tanulás

Ha pedig már szóba jött: a mesterséges intelligencia azt is megreformálja, ahogy tanulunk - akár már az iskolai évektől kezdve. 

Az edukációban egyre fontosabb szerepe lesz az úgynevezett microlearning tanulási formának, mely lehetővé teszi, hogy mindenki a saját tempójában, számára legfogyaszthatóbb formában fejlessze azon tudását, ami éppen releváns vagy hiányos

Ez a fajta módszer pedig nem csak az iskolapadban, hanem a munkahelyen is rengeteget segít, ha például egy hosszú anyagot kell feldolgozni vagy a rendszereket megtanulni.

Utóbbihoz a Scribe AI egy jó választás lehet, ez ugyanis lehetővé teszi a vezető számára, hogy különböző munkafolyamatokat és rendszerműködéseket összesítsen egy új kollegának. 

A tanítvány azzal, hogy végig van vezetve minden lépésen és gyakorolhat, sokkal gyorsabban be tud illeszkedni és nem tart annyi ideig a betanítási folyamat. Ez mindkét fél számára előnyös, és roppant fontos egy cég fejlődése szempontjából is - hiszen a céget az emberek építik, de a rendszerek működtetik.

Konklúzió

Ebben a cikkben 3 olyan területről olvashattál, amelynél a mesterséges intelligencia integrálásával hatalmas fejlődést idézhetsz elő a cégedben vagy önmagadban

Akár vezető vagy, akár fiatal munkavállaló, egy dolog biztos:

HA NEM HASZNÁLOD az AI-t, a versenytársaid MEG FOGNAK ELŐZNI. 

Van már terved arra, hogyan fejlődj te a leggyorsabban? 


A szerző saját véleménye a cikk formájáról:

Cím és alcím:

Az elején, már a címben is fel kell bukkannia valamilyen megragadó, figyelemfelkeltő elemnek, például egy félelemre, FOMO-ra építő megszólításnak ("ha ezt csinálod, lemaradsz"). Továbbá egy szám feltüntetése is jó módszer arra, hogy egy olvasó rákattintson, és végig is olvassa a cikket kíváncsiságból - és még a tagolást is segíti. Itt ezeket azért írtam az alcímbe, mert a feladat világosan leírta, mi legyen a cím. 

Bevezetés:

Én szeretek az elején félmondatban a nagyobb témáról beszélni, és aztán leszűkíteni a fókuszt a mi specifikus kérdésünkre. Előszeretettel használok egy pici kontrasztot is ("régen így volt, de most már nem"), hogy felszabadítsak úgymond egy kis energiát az olvasó agyában, illetve megemlítem, hogy lehet benne számára teljesen új infó is, hogy tovább olvasson a kíváncsiságának hála.

Gerinc:

A cikk gerincét, mondanivalóját fejezetekre vagy felsorolási pontokba szedem, hogy legyen tagolt és átlátható, illetve, hogy a fő gondolatok vagy érvek legyenek jól elkülönítve. Mindemellett, nagyon fontos a story telling és a kohézió, hiszen az fog egy teljes egységet adni a szövegnek, és emiatt fogja szívesen továbbgörgetni az olvasó (pl egyik pont utolsó mondata utalhat a követkető pont elsőjére). Szeretek hasznos és kézzelfogható tippeket és ötleteket is adni az olvasónak, ezért beletettem konkrét AI szoftver javaslatokat is. 

Lezárás:

Egy rövid konklúzió után, igyekszem mindig egy interaktív vagy gondolkodásra/cselekvésre ösztönző kérdéssel, felszólítással zárni a cikket. Megszólítva érzi magát az olvasó (erre figyelek a cikk gerince alatt is), és emiatt nagyobb lesz az elköteleződés/kapcsolatfelvétel/vásárlás esélye.


Elérhetőségem:

E-mail: info@dinamikusbiztonsag.hu

Telefonszám: +36 30 790 8572

Itt is megtalálsz még: