
Miért válhat a banán vagy a csokoládé méregdrága luxuscikké?

Mitől értékes valami?
Erre a kérdésre egyszerűnek tűnik a válasz; minél kevesebb van valamiből, minél ritkább valami, annál értékesebb, drágább.
Ott van az oxigén vagy a víz, ami nélkül élni sem tudnánk, mégis, olyan dolgok értéke hátborzongatóan magas néha, amikre nincs is szükségünk feltétlenül vagy egyáltalán.
És ez nem csak drágakövekre értendő mondjuk, hanem élelmiszerekre is, például a kávéra, kakaóra vagy narancsra.
A kakaó ára tavaly év elején drasztikus növekedésnek indult, új csúcsokat is elérve és értékét megduplázva.
Az oka ennek a termelés nehézsége, például Elefántcsontpart (az egyik legjelentősebb kitermelő) kakaóföldjei folyamatosan száradnak ki az egyre melegebb időjárásnak, illetve a Harmattan passzátszélnek köszönhetően. Kevesebb az éves termés, ezzel ugyanakkora kereslethez párosul kisebb kínálat.

Azonban nem csak a felmelegedést kell okolni, más is felelős gyakran a termelési nehézségekért.
Máig hatalmas a küzdelem a különböző kártevők ellen, például sáskák, poloskák, levéltetvek, illetve ott vannak az élősködők, kórokozók is.
A leghíresebb példa a történelemből talán az 1845-ben megjelenő írországi burgonyavész, melynek következtében az ország teljes burgonyatermése gyakorlatilag elpusztult.
Mivel akkoriban a krumpli volt az ír népesség fő eledele, egymillió ember halt éhen, félmillió lett beteg, többmillióan pedig emigrálni kényszerültek, főként Amerikába, Ausztráliába vagy Angliába.

Ma aktuális példa a Panama-kór, amely banánokat fertőz meg és okoz az ültetvényeken folyamatos károkat, és még lehetne sorolni sok más élelmiszert, amely hasonló cipőben jár.
Emiatt van, hogy különböző alapanyagok, és a belőlük készülő termékek is néha drasztikusan drágulnak, és a jövőben akár luxuscikkeké is válhatnak, vagy akár teljesen el is tűnhetnek a polcokról a kipusztulás miatt.
Élvezd ki, amíg még lehet, mert nem kizárt, hogy a csoki, a narancslé vagy a reggeli kávé nem lesz garantált többé valamikor.
Ezek is érdekelhetnek még:
Elérhetőségem:
E-mail: info@dinamikusbiztonsag.hu
Telefonszám: +36 30 790 8572